Strojírenství a strojírenská výroba

Autolakýrník

23-61-H/01

Parametry oboru

  • Strojírenství a strojírenská výroba
  • Střední odborné vzdělání s výučním listem
  • Denní
  • Tři roky
  • Praktické činnosti, Výtvarná výchova

Charakteristika oboru

Žáci se naučí především lakovat karosérie a skříně automobilů a dalších vozidel a jejich lakování opravovat a ošetřovat. Jde nejen o lakování dekorativní, ale také o nanášení antikorozních, antivibračních apod. povlaků. Lakování mnohdy vyžaduje i demontáž některých částí karosérií, jejich příslušenství, nebo i demontáž některých částí vozidla a jejich opětovnou montáž po lakování. Ve velkých servisech tyto činnosti provádějí karosáři; v menších firmách je však často provádí lakýrník a musí proto být s těmito pracemi také seznámen. Základem jsou práce při přípravách podkladu: odrezování, tmelení a broušení. Následuje nanášení vrstev nátěru různými způsoby, především nástřikem. Konečnými operacemi je opět broušení a leštění. V teoretickém vyučování se žáci naučí číst strojírenské výkresy, schémata a technologickou dokumentaci, poznají druhy a vlastnosti materiálů, a to jak strojírenských, tak lakýrnických. Při všech činnostech se seznámí se zásadami bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a hygieny práce; zvýšená pozornost je věnována i ekologickým způsobům likvidace zbytků nátěrových hmot.
Součástí vzdělávání je příprava k získání řidičského oprávnění skupiny B.

Informace o trhu práce

Absolventi jsou kvalifikovaní pracovníci, kteří se uplatní především v dílnách a servisech v povolání autolakýrník, při povrchových úpravách karosérií a skříní automobilů a dalších vozidel. Mohou se uplatnit také v jejich výrobě. Je samozřejmé, že se mohou uplatnit i při povrchových úpravách jiných výrobků než vozidel.
Absolventi mohou pokračovat ve vzdělávání nástavbovým studiem v oborech strojírenského zaměření nebo v oborech orientovaných na podnikání.