Zemědělství a lesnictví

Zemědělec – farmář

ŠVP: Cukrář, Truhlář, Zemědělec-farmář, Podkovář a zemědělský kovář, Opravář zemědělských strojů, Podnikání, Mechanizace zemědělství a lesního hospodářství
41-51-H/01

Parametry oboru

  • Zemědělství a lesnictví
  • Střední odborné vzdělání s výučním listem
  • Denní
  • Tři roky
  • Přírodopis, Praktické činnosti, Chemie
  • 12 žáků

Jak vyučujeme tento obor u nás na škole

Obor naučí základům zemědělské výroby a vedení farmy. Absolvent je schopen pracovat                            v zemědělské velkovýrobě nebo samostatně při farmářské činnosti.

Charakteristika oboru

Žáci se naučí vykonávat pracovní činnosti při pěstování rostlin (zpracování půdy, ošetřování rostlin během vegetace, sklizňové práce) a pracovní činnosti v chovech zvířat (ošetřování zvířat, krmení, péče o zdraví), zpracovávat rostlinné a živočišné produkty, obsluhovat, provádět údržbu a běžné opravy zemědělské techniky, využívat poznatky z ekonomiky a základů podnikání při nákupu osiv, krmiv, hnojiv, hospodářských zvířat, strojů atd. a při prodeji zemědělských produktů, provádět administrativní činnosti spojené s provozem farmy a vést předepsanou provozní dokumentaci a evidenci, řídit motorová vozidla skupin T (traktor), B (osobní automobil) a C (nákladní automobil), využívat poradenství zaměřené jak na výrobní problematiku, tak na možnosti využívání dotačního systému, vykonávat činnosti související s vedením domácnosti a rozvojem venkova (agroturistika, péče o krajinu).

Informace o trhu práce

Absolventi jsou kvalifikovaní pracovníci, kteří se uplatňují při výkonu dělnických povolání v zemědělské prvovýrobě, službách pro zemědělství a v navazujících oblastech zpracování zemědělských produktů. Uplatňují se zejména v povoláních pěstitel rostlin, chovatel zvířat, zemědělský mechanizátor nebo zemědělec-farmář. Vykonávají činnosti související s pěstováním rostlin a chovem zvířat, uplatňují se při obsluze a údržbě zemědělské techniky. Absolventi se mohou dále uplatnit v oblasti agroturistiky a péče o krajinu, při pěstování ovoce a zeleniny, zpracování rostlinných a živočišných produktů, při opravárenských činnostech, šití, vaření a vedení domácnosti nebo při zajišťování běžných zdravotních, sociálních a pečovatelských služeb v podmínkách života na vesnici.
Absolventi mohou pokračovat nástavbovým studiem v oborech zemědělského zaměření nebo v oborech orientovaných na podnikání.