Gastronomie, hotelnictví, turismus

Kuchař – číšník

ŠVP: Strojní mechanik, Mechanik opravář motorových vozidel, Opravář zemědělských strojů, Obchodní akademie, Kuchař-číšník, Operátor skladování logistik, Bezpečnostní služby, Bezpečnostní služby - dálkové studium
65-51-H/01

Parametry oboru

  • Gastronomie, hotelnictví, turismus
  • Střední odborné vzdělání s výučním listem
  • Denní
  • Tři roky
  • Praktické činnosti, Cizí jazyky

Jak vyučujeme tento obor u nás na škole

OVLÁDNI NEJNOVĚJŠÍ GASTRONOMICKÉ A BARISTICKÉ TRENDY!

Baví tě experimentovat v kuchyni a vařit pro kamarády? Chceš se naučit připravovat prvotřídní flat white nebo originální koktejly? A co tak otevřít vlastní restauraci? Pak jsi tady na správném místě. 

Odborníci z České barmanské asociace u nás vedou odborné kurzy baristiky, barmanství a someliérství. Prozradí ti své know-how, šikovné vychytávky z praxe a navíc získáš certifikát barmanského kurzu, což se ti jako absolventovi bude hodit. Navíc se zúčastníš spousty prestižních soutěží, které tyto organizace pořádají!

Charakteristika oboru

Žáci se naučí připravovat pokrmy české kuchyně, typické pokrmy zahraničních kuchyní, pokrmy studené kuchyně a pokrmy racionální výživy. Budou se orientovat v sortimentu potravin a nápojů a využívat suroviny podle jejich upotřebitelnosti při přípravě pokrmů. Seznámí se s dodržováním hygieny v gastronomickém provozu, naučí se pokrmy uchovávat podle předpisů. Žáci se naučí základní techniky odbytu a obsluhy hostů, budou obsluhovat hosty technikou jednoduché i složité obsluhy, provedou vyúčtování s hostem, naučí se sestavovat jídelní lístky podle gastronomických pravidel, kalkulovat ceny. Žáci jsou vedeni k profesionálnímu jednání a komunikaci s hostem. Jsou připravováni na to, aby po získání nezbytné praxe v budoucnu mohli samostatně podnikat v oboru. Součástí přípravy je výuka dvou cizích jazyků, které jsou v současné době důležitým předpokladem pro uplatnění v gastronomických službách.

Informace o trhu práce

Absolventi se uplatní při výkonu povolání kuchař nebo číšník – podle koncepce a zaměření jednotlivých školních vzdělávacích programů, a to v pozici zaměstnance ve velkých a středně velkých stravovacích provozech. Školní vzdělávací program může také nabízet přípravu pro obě tyto profese zároveň. Absolventi získají uplatnění především v malých provozovnách regionálního významu, kde lze dobře využít dovedností absolventa podle aktuální potřeby provozovny. Po získání nezbytné praxe v oboru jsou připraveni na soukromé podnikání v pohostinství. Absolventi mohou pokračovat ve studiu v oborech nástavbového studia zaměřeného na gastronomii nebo podnikání v oboru. Obvykle pokračují ve studiu v oborech gastronomie, hotelnictví, turismus, ekonomika a administrativa, podnikání v oborech, odvětvích , pedagogika, učitelství, sociální péče, apod.