Zemědělství a lesnictví

Opravář zemědělských strojů

ŠVP: Opravář zemědělských strojů
41-55-H/01

Parametry oboru

  • Zemědělství a lesnictví
  • Střední odborné vzdělání s výučním listem
  • Denní
  • Tři roky
  • Fyzika, Praktické činnosti, Přírodopis
  • 30 žáků

Info o oboru

Tříletý učební obor Opravář zemědělských strojů připravuje žáky na náročnou a různorodou práci nejen v zemědělství, ale i v ostatních technicky zaměřených oborech. Struktura výuky zajišťuje odbornost především v oblastech zemědělských strojů, spalovacích motorů, svařování plamenem a elektrickým obloukem, strojního i ručního obrábění, a kovářských prací. Je zde možnost získat osvědčení pro práci s motorovou pilou  a profesního průkazu pro řízení motorových vozidel.

Podmínky přijetí:
úspěšné ukončení ZŠ
doporučení lékaře pro zvolený obor
Organizace výuky:
Ve všech ročnících se střídá jeden týden praktické výuky v dílnách s teoretickou výukou, probíhající ve škole vybavené moderní didaktickou technikou a učebními pomůckami.  Dílny jsou vybaveny kovárnou, svařovnami, halou pro opravu zemědělských strojů a motorových vozidel, pracovišti ručního obrábění a klempířství a pracovištěm strojního obrábění.

Dovednosti a osvědčení absolventa oboru:
výuční list v oboru opravář zemědělských strojů
evropský certifikát o závěrečné zkoušce
svářečský průkaz (elektrický oblouk a plamen)
řidičský průkaz skupiny B, C, T (bezplatně)
profesní průkaz (140 hod)
znalost oprav a seřízení zemědělských strojů a spalovacích motorů
základy obrábění kovů a kovářství
osvědčení pro práci se sklízecí mlátičkou

Charakteristika oboru

Žáci se naučí pracovat s technickou dokumentací, a to nejen formami grafické komunikace (technické výkresy, normy, dokumentace ke strojům apod.), ale i využíváním počítačových aplikací při opravárenské činnosti, volit a používat pro ni vhodné materiály a technologické postupy výroby (včetně výroby zemědělských produktů) a oprav, zhotovovat jednoduché strojní součásti ručním zpracováním kovů i strojním obráběním, obnovovat a udržovat provozní spolehlivost strojů a zařízení včetně motorových vozidel (zejména traktorů), diagnostikovat poruchy a odstraňovat zjištěné závady s využitím nejvhodnějších technologických postupů oprav, provádět údržbu a seřizování strojů a zařízení, dodržovat zásady bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci, jednat ekonomicky a v souladu se strategií udržitelného rozvoje s ohledem na životní prostředí, řídit motorová vozidla skupin T, B a C, svařovat elektrickým obloukem a plamenem, řezat kyslíkem, pájet natvrdo a svařovat plasty.

Informace o trhu práce

Absolventi se uplatní zejména v oblasti zemědělského opravárenství a servisních služeb v povolání opravář zemědělských strojů. Kromě provádění vlastních oprav, výroby a renovace součástí, údržby a seřizování strojů a zařízení jsou připravení hodnotit provozní spolehlivost zemědělské techniky a motorových vozidel (zejména traktorů) pomocí diagnostických zařízení. Šířka profilu umožňuje jejich uplatnění i v příbuzných strojírenských provozech, lesním hospodářství, dopravě, stavebnictví apod. při opravárenské činnosti. V případě absolvování specializačních kurzů se mohou uplatnit i při obsluze složitých zemědělských strojů a zařízení, pro kterou je vyžadováno zvláštní oprávnění. Mohou se uplatnit také při samostatném podnikání v oblasti opravárenství a servisních služeb pro využívání strojů a zařízení v zemědělství a motorových vozidel, zejména traktorů.
Absolventi mohou pokračovat nástavbovým studiem v oborech zemědělského zaměření (zejména na mechanizaci zemědělství) nebo orientovaných na podnikání.

Ke stažení