Na Letním vědeckém kempu se pedagogové mohou potkat s vědci a odborníky z přírodovědných oborů a načerpat inspiraci i nové techniky výuky. Workshopy a následné diskuse nabízejí rozšíření znalostí v oboru chemie, biologie, fyziky a matematiky tak, aby je učitelé následně mohli využít nejen v laboratorní výuce ve školách.„Cílem kurzů je dát učitelům možnost oživit a inovovat svůj způsob výuky, posunout vyučovací metody tak, aby učivo mohli podávat atraktivněji a srozumitelněji, třeba s důrazem na experiment a praktičnost“, říká Nikola Dašková z Akademie věd. Na akci si učitelé také mohou vyměnit zkušenosti s kolegy a kolegyněmi z celé republiky.
Pokusy s lentilkami a lízátky, experimenty s LEGEM i výroba šumivé bomby do koupele
V kurzu pro učitele ZŠ si účastníci vyzkouší s lektorkami Jitkou Soukupovou a Pavlou Machovou praktické a jednoduché chemické a fyzikální pokusy s čokoládou, lentilkami, lízátky a s dalšími cukrovinkami, poznají exotické země a vyzkoušejí si jejich výrobky – čínské hůlky či Pythagorův pohárek. Nebudou chybět ani experimenty s kostičkami LEGA, výroba šumivé bomby do koupele či workshop zaměřený na různé zdroje světla – svíčky, žárovky nebo monitor počítače.
Odpuzovač slimáků, výroba reproduktorů a problematické pasáže ve výuce astronomie
Jak fungují reproduktory, jak se sestavují a jak se připojí na mobil, naučí účastníky kurzu pro pedagogy fyziky a matematiky Vít Boček, sám gymnaziální učitel. Za pomoci vodivé pásky si učitelé vyzkoušejí celou řadu jednoduchých experimentů a prozkoumají galvanický článek, motor nebo odpuzovač slimáků – vše vyrobené pomocí pásky. Proč pochybovat o statistikách a jaké jsou nejčastější triky autorů průzkumů veřejného mínění, vysvětlí Irena Adámková z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Miloš Tichý, astronom z observatoře Kleť, zase uvede na pravou míru, co se špatně učíme v astronomii, a představí vesmírná tělesa, která reálně ohrožují existenci života na naší planetě.
Rostlinná barviva, přírodní látky a elektrochemie
V kurzu pro pedagogy chemie a biologie vedeným Květoslavou Stejskalovou z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR si pedagogové osvojí pokusy s přírodními látkami, například s bílkovinami nebo s některými cukry, jež lze snadno realizovat v experimentální výuce v běžné školní laboratoři. Pro zopakování tématu se pedagogové naučí hry a opakovací testy, kterými pak se žáky látku zábavně a záživně procvičí. Jaké experimenty lze provádět ve výuce chemie a biologie s barvivy přírodního původu vysvětlí pedagogům Jan Kolář z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
Vzdělávání pro učitele v režii AV ČR
Letní vědecký kemp není jedinou akcí, kterou Akademie věd připravuje pro pedagogy. Vzdělávání učitelů podporuje například Škola českého jazyka a literatury (2.–4. října 2023) nebo projekt Jedu vědu, díky kterému si v průběhu celého školního roku můžou učitelé pozvat do svých hodin vědkyni či vědce z Akademie věd s přednáškou na domluvené téma.
Fotografie jsou ke stažení:
Kontakt:
Nikola Dašková, 221 403 815, daskova@ssc.cas.cz