15. 12. 2023

Dětský čin roku 2023

V prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice v Praze byly vyhlášeni vítězové 19. ročníku projektu Dětský čin roku. Ten oceňuje děti a žáky za hrdinské činy v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc přírodě, Pomoc na netu, Pomoc starším lidem, Pomoc ostatním, Dobrý nápad a Kolektivní pomoc.

Ocenění tak letos získali např. desetiletá Anežka, která darovala své vlasy nadaci Daruj vlasy, třináctiletý Jakub, který uchránil svou babičku před nekalými praktikami internetových podvodníků, nebo Veronika a její spolužáci, kteří svými návštěvami pravidelně dělají radost babičkám a dědečkům z nedalekého domova seniorů. 

„Život přináší různé složitosti, a je tedy jasné, že bez vzájemné pomoci a podpory se na světě neobejdeme. Je to elementární podmínka pro to, abychom dokázali přežít a zdravě fungovat. Proto je velmi důležité pravidelně poukazovat na inspirativní příběhy a události, které dosvědčují, že připravenost pomoci druhým lidem je vlastní i dětem a mladým lidem a že jsou k takovému vnímání života ve společnosti vedeni,“ říká státní tajemník Ondřej Andrys, který poděkoval nejen všem dětem za jejich angažovanost a připravenost, ale i učitelům a rodičům za vhodnou a potřebnou podporu v jejich formaci.

Mladí hrdinové si převzali svá ocenění z rukou patronů projektu, kterými byli např. herci Jitka Čvančarová a Jan Révai, zpěvačky Petra Černocká a Iva Frühlingová nebo cyklista Jiří Ježek.

Z Jihočeského kraje získal ocenění za záchranu tonoucího jedenáctiletý David Karpíšek ze ZŠ Soběslav.

Zdroj: MŠMT