04. 10. 2023

Přihlaste své učitelky a učitele do Zlatého Ámose

Smysl pro humor, spravedlivost, odbornost, umět učit a naučit, zájem o děti. To jsou hlavní vlastnosti, které u svých učitelek a učitelů oceňují žáci základních a středních škol. Vyplývá to z průzkumu, který udělali organizátoři ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, do jehož 31. ročníku mohou žáci základních a středních škol nominovat své učitele, a to už od tohoto čtvrtka 5. října. 

„Cílem ankety je vybrat jednoho učitele, který bude všechny celý rok reprezentovat. A to je úkol pro žáky,“ tvrdí ředitel ankety a školský ombudsman Ladislav Hrzal. 

Pouze žáci mohou totiž pedagogy do ankety nominovat. A nejen to. V regionálních kolech musí žáci před porotou nominaci obhájit a bez žákovské podpory se nominovaní neobejdou ani v semifinále a finále.

Nominace pedagogů do 31. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR Zlatý Ámos mohou žáci základních a středních škol posílat od čtvrtka 5. října 2023. Do přihlášky, jejíž formulář je zveřejněn na www.zlatyamos.cz, je potřeba napsat stručnou charakteristiku navrhovaného učitele, popsat jednu společně prožitou příhodu a připojit podpisy sta osob, které s přihláškou souhlasí. Souhlas by měl podepsat i navržený učitel nebo navržená učitelka. Na vyplnění přihlášky je čas do konce prosince letošního roku. 

První setkání žáků, nominovaných pedagogů a porotců bude na regionálních kolech v lednu a v únoru 2024. V nich porota vybere semifinalisty. Pouze šest pedagogů pak postupuje do veřejného finále, které je naplánováno na pátek 22. března 2024. Ve veřejném finále vybere dospělá porota z finalistů Zlatého Ámose, dětská porota Dětského Ámose a hlasováním na webu ČT 😀 bude vybrán Ámos sympaťák. Už tradičně budou své Ámose vybírat také zlatí partneři ankety.

Kdo se chce o anketě dozvědět víc, informace najde na webu www.zlatyamos.cz. Kromě pravidel ankety jsou na něm i odkazy na videa, která zachycují momenty z minulých ročníků, jde například o seriál Minutový učitel a další. Jsou to videa, ve kterých finalisté z minulých ročníků za minutu vysvětlí nebo ukážou něco zajímavého z předmětu, který vyučují.

Pátý říjnový den je zároveň od roku 1994 Světovým dnem učitelů. „Tak nezapomeňte svým učitelkám a učitelům pogratulovat,“ připomíná ředitel Zlatého Ámose a školský ombudsman Ladislav Hrzal.

Zdroj: MŠMT ČR