11. 04. 2024

DiscoverEU

Je vám 18 let a máte bydliště v některém z členských států EU nebo v nečlenské zemi, která je do programu Erasmus+ zapojena? Pak s námi můžete objevovat krásy Evropy!

Evropský týden mládeže letos v dubnu 2024 oslavuje mladé Evropany! Dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu vás vyzývá „Prezentuj svou vizi“ budoucích let. Na mapě na webu Youth.europa.eu najdete aktivity, které se budou pořádat ve vašem okolí.

Kdy proběhne další kolo soutěže?

Do dalšího kola se můžete přihlásit od 16. dubna 2024 12.00 (tj. poledne SEČ) do 30. dubna 2024 12.00 (tj. poledne SEČ). V den zahájení lhůty pro podání přihlášky se na této stránce objeví tlačítko „Přihlásit se“.

Co je DiscoverEU?

DiscoverEU je akce programu Erasmus+, která vám nabízí příležitost cestovat po Evropě, prozkoumat její rozmanitost, dozvědět se více o evropském kulturním dědictví a historii a navázat kontakt s lidmi z celého kontinentu.  

Získáte časovou jízdenku, na kterou pak můžete procestovat Evropu, převážně vlakem. Podívejte se na pravidla pro osoby žijící na ostrovech nebo v odlehlých oblastech.

Budete-li vybráni, obdržíte také Evropskou kartu mládeže DiscoverEU, která nabízí celou řadu slev na místní dopravu, kulturní a sportovní akce, vzdělávací aktivity, ubytování a dokonce ji budete moci uplatnit i v restauracích.

Jak se do soutěže přihlásit?

K účasti v soutěži musíte splňovat tyto podmínky:

  • datum vašeho narození musí spadat do období od 1. července 2005 (včetně) do 30. června 2006 (včetně)
  • do online přihlášky musíte zadat platné číslo svého občanského průkazu, cestovního pasu nebo pobytové karty
  • musíte být občanem nebo rezidentem* jedné z následujících zemí:
    • členského státu Evropské unie včetně zámořských zemí a území (ZZÚ) nebo      
    • třetí země přidružené k programu Erasmus+ (Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Severní Makedonie, Srbsko a Turecko) 

Další informace získáte v Pravidlech soutěže, konkrétně v části 2. „Kdo se může do soutěže přihlásit“.

Poté musíte správně odpovědět na kvízové otázky (tato podmínka neplatí, pokud jste podali přihlášku jako člen skupiny).

Pokud budete vybráni, získáte možnost cestovat po Evropě v období od 1. července 2024 do 30. září 2025 po dobu 1 až 30 dnů. 

Pokud máte zdravotní postižení nebo jiný zdravotní problém, který vaši cestu komplikuje, bude vám zajištěna pomoc a podpora. Více informací najdete v části Časté dotazy – odpověď na otázku C.13.

Můžu cestovat s kamarády?

Ano, samozřejmě! Můžete cestovat samostatně nebo až se čtyřmi přáteli ve skupině, a to za předpokladu, že všichni splňujete výše uvedené podmínky účasti v soutěži. Členové vaší skupiny použijí k podání přihlášky kód vaší přihlášky. Více informací najdete v části Časté dotazy – odpovědi na otázky B.5 až B.11.

Cestu si můžete naplánovat i s ostatními účastníky soutěže DiscoverEU. K tomu vám pomůže facebooková skupina soutěže DiscoverEU. Do chatu s ostatními účastníky se můžete zapojit již teď.

Jakmile budete vybráni, kontaktuje vás národní agentura programu Erasmus+, která vám pomůže navázat s ostatními účastníky kontakt a zorganizovat pomocí meet-upů setkání ještě před odjezdem.

Podělte se o své zážitky

Vybraní účastníci se automaticky stávají ambasadory DiscoverEU. Byli bychom rádi, kdybyste o svých zážitcích z cesty referovali v sociálních médiích pomocí #DiscoverEU. Po návratu z cest pak můžete na vaší škole nebo v místě bydliště uspořádat prezentaci.

Chci se dozvědět více!

Zajímá vás, jak probíhala předchozí kola? Další informace o této iniciativě a o zkušenostech mladých lidí, kteří již díky naší soutěži po Evropě cestovali, najdete v infopřehledech DiscoverEU.

Zdroj: www.youth.europa.eu