12. 03. 2024

Letošní Zlatý Ámos už zná své finalisty

V pondělí 11. 3. se ve Frýdlantském salonku Senátu PČR uskutečnilo semifinále 31. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele a učitelku Zlatý Ámos. Šestnáct vítězů regionálních kol přivítal místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, který převzal nad semifinále záštitu. Finále ankety o nejoblíbenějšího učitele je už tradičně spojeno s oslavou Dne učitelů, o ámosovské tituly bude tak šestice finalistů usilovat společně se svými žáky v pátek 22. března od 13 hodin v Kongresovém sále pražského hotelu Olšanka.

Do semifinále měli žáci své nejoblíbenější učitelky a učitele vybavit třemi předměty, které symbolizují jejich vzájemný vztah a které jim pomohou k postupu do finále. Nejlíp se to povedlo žákům Libora Mitany ze ZŠ Němčice nad Hanou, Elišky Novákové ze Základní škola Máj 1, České Budějovice, Zuzany Oulíkové ze Základní školy a Gymnázia Square, Praha 4, Adély Popelkové ze SPŠ stavební Josefa Gočára, Praha 4, Dominika Simona ze ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích a Michaely Sůvové ze ZŠ Rajhradice. Tato šestice se tak utká ve finále o tituly Ámos sympaťák, Dětský Ámos a Zlatý Ámos 2024.

Fantazie a nápaditost dětí šly ruku v ruce s přesvědčivou prezentací jejich učitelů a učitelek. Lyže, semafor, stuha, světluška, velká vařečka, ale třeba i glóbus, batoh, klíč, žárovka či betonový květináč. To všechno může dokládat, jak moc a proč mají děti své kantory rády, proč si jich váží a respektují je.

Slavnostní oficiální korunovace je naplánována na sobotu 23. března na galavečeru Zlatého Ámose v pražském hotelu Ambassador, Zlatá Husa od 19 hodin. „Večer je zároveň poděkováním všem učitelkám a učitelům, kteří zvládli výuku tak, že si je jejich žáci oblíbili,“ řekl k 31. ročníku ankety její zakladatel Slávek Hrzal.

Celý průběh finále bude možné sledovat i v přímém přenosu ČT na iVysílání. „Nemějte strach nebo trému, vy už jste u svých žáků zvítězili. Finále si přijďte hlavně užít,“ vzkazuje finalistům a jejich žákům předseda poroty Jakub Kvášovský, známý jako Kalkulátor z populární vědomostní soutěže.

Zdroj: MŠMT ČR