25. 06. 2024

Velkolepé zahájení! Plamen Olympiády dětí a mládeže vyšlehl z řeky Vltavy

Tohle Olympiáda dětí a mládeže ještě nezažila! 23. června v Českých Budějovicích byla na náplavce u Dlouhého mostu spektakulárně zahájena největší multisportovní akce pro mládež v Česku. Oheň ODM 2024 zapálila v jihočeské metropoli olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Adamczyková, jeho plameny ale ještě předtím vyšlehly z řeky Vltavy.

Slavnostní zahájení XI. letní edice Olympiády dětí a mládeže, kterou hostí Jihočeský kraj, sledovaly na břehu řeky Vltavy tisíce lidí včetně dalších olympijských šampionů –  hokejisty Jaromíra Jágra nebo běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové. Jen měsíc před startem olympijských her v Paříži tak její menší obdoba vypukla také v Česku.

A byl to velký večer. Poprvé se slavnostní akce konala u řeky mimo sportoviště a mohl se přijít podívat kdokoliv z široké veřejnosti. Diváci i účastníci olympiády tak sledovali ceremoniál podobný tomu, který probíhá na velkých olympijských hrách. Nechyběl nástup sportovních výprav v čele se slavnými vlajkonoši, kterými byli úspěšní sportovci jako basketbalista Jiří Welsch, fotbalista David Lafata či biatlonistka Lucie Charvátová. 

Zazněl také slib sportovců a rozhodčích. Na vrchol podia vystoupala olympijská vlajka. Českou hymnu pak zazpívala Tereza Mašková za doprovodu houslisty Pavla Šporcla. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba následně pronesl magickou větu: „Považuji hry XI. letní Olympiády dětí a mládeže za zahájené.“

Show nad Vltavou

Po úchvatné flyboard show na řece Vltavě vystoupala k Adamczykové hořící pochodeň, kterou oheň Olympiády dětí a mládeže zapálila. „Bylo to úžasné a jsem ráda, že jsem mohla na této akci být. Od teď už můžeme na sportovištích společně fandit a sdílet radost. To je to nejlepší,“ dodala dvojnásobná olympijská medailistka.

Slavnostní zahájení ODM 2024 šlo navíc ruku v ruce s oslavou Olympijského dne, kterým si každý rok 23. června připomínáme založení Mezinárodního olympijského výboru. „Bylo to neplánované, ale vyšlo to takhle krásně. Toto zahájení pro nás byla taková generálka pro hry v Paříži. Musím říct, že to byl lepší zážitek než na stadionu. Tady u řeky je to skvělé,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Mladým sportovcům, kterých se sjelo do jižních Čech na čtyři tisíce popřál hejtman Martin Kuba: „Bez malých šampionů nebudeme mít ty velké. Užijte si olympiádu u nás v jižních Čechách a dejte do toho všechno, ale vždy bojujte fér. Mysleme na to, že jsme všichni jeden tým. A jak budeme všichni úspěšní nejen ve sportu, bude úspěšná i celá Česká republika.“

Zdravici soutěžícím poslal i prezident republiky Petr Pavel. „Je to malá olympiáda u nás v Čechách. Sportovní soutěže jsou nejen o umístění, ale i zúčastnění se a překonávání rozdílu mezi námi,“ vzkázala mimo jiné hlava státu.

Velkolepá show pokračovala vystoupením zpěváka Adama Mišíka, koncertem Jihočeské filharmonie a celý večer vyvrcholil multimediální show Circles. 

Sledujte sportovce na ODM

Hned v pondělí 24. června startuje soutěžní program. „Jsou zde nejlepší mladí sportovci z celé České republiky. Bude vás sledovat celá země a budete bojovat za své kraje v duchu fair play,“ upozornil sportovce Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru, který má na starost Olympiádu dětí a mládeže.

Jižní Čechy budou žít olympiádou až do 27. června. První medailový ceremoniál proběhne v pondělí 24. června od 19 hodin, a to na stejném místě, jako slavnostní zahájení, tedy na Náplavce u Dlouhého mostu. Před samotným ceremoniálem vystoupí v 18 hodin Tereza Mašková, poté mít koncert Ben Cristovao.

Další dny se budou cenné kovy předávat od 18 hodin na Výstavišti v Českých Budějovicích a ve čtvrtek 27. června bude na medailový ceremoniál navazovat slavnostní závěrečný ceremoniál, který odstartuje v 21 hodin. 

Olympiádu dětí a mládeže můžete denně sledovat na ČT sport či na Czech Team TV.

Zdroj: Jihočeský kraj