
V září 2025 navštěvovalo jihočeské mateřské školy 21 956 dětí. Nová projekce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) počítá pro rok 2035 už jen s 13 846 dětmi. Rozdíl představuje 8 110 dětí, tedy pokles o 36,9 %.
Ministerstvo zveřejnilo analýzu 3. listopadu 2026. Vedle celostátních údajů nabízí také výhled pro jednotlivé správní obvody obcí s rozšířenou působností (ORP).
Jihoskop zpracoval srovnání všech 17 jihočeských ORP. Ukazuje, kde má počet dětí klesat nejrychleji a jak se očekávaný vývoj vztahuje k evidovaným kapacitám mateřských škol.
Největší úbytek přijde ještě před rokem 2030
Pokles se projeví poměrně rychle. Pro rok 2026 ministerský model předpokládá v jihočeských mateřských školách 21 297 dětí. O rok později už jen 19 717 a v roce 2028 přibližně 17 844.
Do roku 2030 má jejich počet klesnout na 15 241. Během pěti let tak podle projekce ubude 6 715 dětí. V dalších pěti letech model počítá s mírnějším poklesem o 1 395.
Za vývojem stojí především prudký propad porodnosti po roce 2021. Do mateřských škol postupně nastupují početně slabší ročníky.
Projekce zohledňuje také očekávané omezení odkladů povinné školní docházky. V mateřských školách tak má zůstávat méně šestiletých dětí.
GRAF 1: Vývoj počtu dětí v jihočeských MŠ v letech 2025–2035 a srovnání s evidovanou maximální kapacitou

Největší pokles čeká Trhovosvinensko a Kaplicko
Projekce předpokládá úbytek dětí ve všech 17 jihočeských ORP. Jeho rozsah se ale výrazně liší.
Největší procentní pokles vychází na Trhovosvinensku. Ze 770 dětí v roce 2025 jich má podle modelu v roce 2035 zůstat 407. To představuje úbytek 47,1 %.
Na Kaplicku dosahuje očekávaný pokles 44,3 % a na Třeboňsku 41,4 %.
Nejmírnější vývoj model předpokládá na Vodňansku a Blatensku. I tam však počet dětí klesá přibližně o 30 %.
Procenta navíc nevystihují celou změnu. Na Trhovosvinensku má podle projekce ubýt 363 dětí, v ORP České Budějovice 2 227. Na Táborsku model počítá s úbytkem 901 dětí a na Písecku 652.
Větší správní obvody tak zaznamenají výraznější pokles v absolutních číslech, přestože procentuálně nemusí patřit mezi nejpostiženější.
GRAF 2: Procentní pokles počtu dětí ve všech 17 jihočeských ORP mezi lety 2025 a 2035

Přehled všech 17 jihočeských ORP
Tabulka porovnává skutečný počet dětí v mateřských školách v roce 2025 s ministerskou projekcí pro rok 2035.
Poslední sloupec vyjadřuje poměr projektovaného počtu dětí k maximálně povolené kapacitě mateřských škol evidované v roce 2025. Nejde o předpokládanou obsazenost otevřených tříd.
| ORP | Děti 2025 | Projekce 2035 | Úbytek | Pokles | Poměr ke kapacitě 2035 |
|---|---|---|---|---|---|
| Trhové Sviny | 770 | 407 | 363 | 47,1 % | 44,5 % |
| Kaplice | 758 | 422 | 336 | 44,3 % | 48,0 % |
| Třeboň | 838 | 491 | 347 | 41,4 % | 51,0 % |
| Milevsko | 580 | 349 | 231 | 39,8 % | 45,2 % |
| Jindřichův Hradec | 1 582 | 961 | 621 | 39,3 % | 49,9 % |
| Prachatice | 1 110 | 683 | 427 | 38,5 % | 46,0 % |
| Vimperk | 536 | 332 | 204 | 38,1 % | 43,8 % |
| Soběslav | 705 | 437 | 268 | 38,0 % | 55,3 % |
| Písek | 1 743 | 1 091 | 652 | 37,4 % | 49,1 % |
| Dačice | 610 | 385 | 225 | 36,9 % | 46,4 % |
| České Budějovice | 6 035 | 3 808 | 2 227 | 36,9 % | 51,7 % |
| Týn nad Vltavou | 473 | 314 | 159 | 33,6 % | 50,5 % |
| Český Krumlov | 1 264 | 839 | 425 | 33,6 % | 45,2 % |
| Tábor | 2 701 | 1 800 | 901 | 33,4 % | 52,4 % |
| Strakonice | 1 460 | 976 | 484 | 33,2 % | 51,0 % |
| Blatná | 369 | 257 | 112 | 30,4 % | 55,9 % |
| Vodňany | 422 | 294 | 128 | 30,3 % | 58,1 % |
| Jihočeský kraj | 21 956 | 13 846 | 8 110 | 36,9 % | 50,0 % |
Zdroj: MŠMT, tabulková příloha projekce počtu dětí v MŠ 2025–2035. Vlastní výpočty za Jihočeský kraj. Údaje jsou seřazeny podle procentního poklesu.
Rejstříková kapacita neříká, kolik tříd zůstane otevřených
Jihočeské mateřské školy měly v roce 2025 evidovanou maximálně povolenou kapacitu 27 689 míst. Docházelo do nich 21 956 dětí. Jejich počet tak odpovídal přibližně 79 % této kapacity.
Ministerský model ponechává evidovanou kapacitu po celé sledované období beze změny. Při očekávaném úbytku dětí by jejich počet v roce 2035 odpovídal už jen 50 % dnešní maximální kapacity.
To neznamená, že bude polovina tříd prázdná nebo že se uzavře polovina mateřských škol.
Maximální kapacita zapsaná ve školském rejstříku stanovuje horní hranici počtu dětí, které škola smí přijmout. Neříká však, kolik tříd skutečně provozuje, kolik má pedagogů ani kolik míst může v daném školním roce nabídnout.
Ministerská projekce navíc srovnává souhrnné údaje za celé správní obvody. Z těch nelze určit budoucí provoz jednotlivých mateřských škol.
Rozdíly mezi ORP jsou přesto zajímavé. Na Vodňansku představuje projektovaný počet dětí v roce 2035 přibližně 58 % dnešní rejstříkové kapacity. Na Soběslavsku je to 55 %.
Na Vimpersku model vychází na 44 % a na Trhovosvinensku na 45 %.
Pro vedení mateřských škol jde o užitečný výhled. Rozhodně však nejde o hotový plán budoucího provozu.
GRAF 3: Poměr počtu dětí k evidované maximální kapacitě mateřských škol podle ORP v letech 2025 a 2035

Méně dětí v regionu neznamená volná místa v každé školce
Jeden správní obvod zahrnuje více obcí a mateřských škol. Celkový pokles tak může zakrývat značné místní rozdíly.
Někde ubývá dětí, jinde přibývají mladé rodiny díky nové bytové výstavbě. Roli hraje také dojíždění. Děti totiž nemusí navštěvovat mateřskou školu v místě bydliště.
Souhrnná čísla za ORP proto nevypovídají o dostupnosti konkrétní školky. Na význam přesunů dětí mezi regiony upozorňuje i ministerská analýza.
Pro rodiče může klesající počet dětí v některých lokalitách znamenat širší výběr mateřských škol. Jinde však může být míst stále nedostatek.
Ředitelé škol proto potřebují sledovat především vlastní zápisy, počty narozených dětí v okolí, spádové oblasti a místní výstavbu.
Právě tyto údaje pomáhají odhadnout, kolik dětí bude konkrétní mateřskou školu skutečně navštěvovat.
Projekce ukazuje směr, nikoli přesný stav v roce 2035
Ministerská analýza vychází z demografického vývoje let 2023–2025. Pro další období předpokládá zachování základních parametrů plodnosti, migrace a úmrtnosti.
Při odhadu docházky do mateřských škol využívá také údaje o účasti jednotlivých věkových skupin na předškolním vzdělávání.
Model navíc počítá s postupným snížením podílu šestiletých dětí v mateřských školách až na 7 % do roku 2030. Zohledňuje tím očekávané dopady omezení odkladů povinné školní docházky.
Výsledky však mohou změnit další vývoj porodnosti, stěhování rodin nebo nová bytová výstavba.
Autoři analýzy proto upozorňují na nejistotu dlouhodobého výhledu. Projekce pracuje s jediným scénářem. Ministerstvo ji plánuje průběžně aktualizovat podle nových skutečných údajů.
Jihoskop se širším dopadům demografického vývoje věnoval už v článku Méně dětí ve třídách. Jak demografický propad změní jihočeské školy do roku 2035. Nová analýza nyní přidává podrobnější pohled na mateřské školy v jednotlivých částech kraje.
Pro každou mateřskou školu bude rozhodující vývoj v jejím nejbližším okolí. Ten se může od krajského průměru výrazně lišit. Proto má smysl číst ministerskou projekci společně s místními údaji, nikoli jako definitivní obraz školního roku 2035.
Zdroj: MŠMT – Analýza projekce počtu dětí v mateřských školách a naplnění kapacit do roku 2035, metodické pokyny, interaktivní mapa a tabulková příloha. Zveřejněno 3. listopadu 2026.
Regionální srovnání a výpočty: Jihoskop.


