25. 11. 2024

35 let od sametové revoluce – projektová výuka na naší škole

Středa 13. listopadu se nesla v duchu projektového vyučování zaměřeného na blížící se 35. výročí pádu totality. Všechny třídy se zapojily do různorodých aktivit, aby si co nejlépe dokázaly představit atmosféru doby.

Součástí programu bylo i promítání snímku Karla Strachoty, který zachycuje období normalizace v Teplicích. Naším cílem bylo žákům nejen přiblížit události vedoucí k obnově demokracie, ale také vysvětlit, co svoboda znamená a proč je důležité ji chránit.

O průběhu akce v jedné ze tříd se s námi podělila Zuzana Grögerová, třídní učitelka SOC1:

“13. listopadu se třída SOC1 připojila k celoškolnímu projektovému dnu věnovanému 17. listopadu. Po úvodním brainstormingu jsme probrali, proč se tento den slaví a proč vlastně je pro nás všechny významný. Další část dne jsme věnovali pamětem rodinných příslušníků, přátel či známých jednotlivých žáků a vyučujících. Velmi nás obohatily příběhy ze života paní učitelky Krejčové, která se s námi podělila o mnohé zajímavé vzpomínky (či paměti svých rodinných příslušníků) na dobu po roce 1939. Následně jsme zhlédli a reflektovali film věnovaný životu před sametovou revolucí. Celý projektový den jsme zakončili tvorbou transparentů s hesly týkajícími se problémů současného světa. Celá třída se všech aktivit se zájmem účastnila a jistě si z projektového dne odnesla mnohé poznatky a dojmy.”

Pro žáky maturitního oboru sociální činnost projekt pokračoval i druhý den, a to díky akci, která je přiměla přemýšlet o svobodě a odpovědnosti novým způsobem. V píseckém kině Portyč se totiž konala událost „Umění a svoboda: Interaktivní cesta k odpovědnosti“, součást Festivalu svobody, jež nabídla jedinečnou kombinaci tvůrčí energie, osobních příběhů a zajímavých diskuzí.