23. 10. 2024

Svazkové školy a spojená ředitelství: Nové cesty k efektivnímu vzdělávání a správě

Dne 21. října se uskutečnila konference na téma Svazkové školy a spojená ředitelství: Nové cesty k efektivnímu vzdělávání a správě, kterou zahájila zástupkyně státního tajemníka MŠMT Martina Běťáková. V úvodním bloku vystoupil zástupce vrchního ředitele sekce vzdělávání a mládeže Jaromír Beran, ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a děkan Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Jakub Fischer. Následovaly panelové diskuse, kterých se zúčastnili ředitelé a ředitelky vybraných škol a jejich zřizovatelé. Mezi hosty konference patřili především zástupci samospráv i poslanci, úředníci odborů školství na různých úrovních, reprezentanti školských asociací, škol a dalších aktérů ve světě vzdělávání.

V souvislosti s připravovanou změnou školského zákona o slučování škol u jednoho zřizovatele Jaromír Beran prezentoval nevýhody fragmentace českého školství a důsledky vysoké míry autonomie škol a navrhovaná řešení, která by měla přinést zmíněná novelizace zákona.

Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal ve své prezentaci uvedl charakteristiky dvou nejvíce se lišících skupin 2. stupňů základních škol – index nastavení organizace školy. Ve svém vystoupení srovnával školy s nižším počtem menších tříd a školy s vyšším počtem větších tříd a dále je promítl do kritérií hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání. 

Jakub Fischer prezentoval možné úspory, které by mělo spojování škol pod jedno ředitelství přinést nejen z pohledu finančního, ale i snížení administrativní zátěže. Opíral se o data z kvantitativního dotazníkového šetření, kterého se účastnily téměř dva tisíce ředitelů škol.

Moderátor Tomáš Feřtek zkušeně provedl účastníky tématem vyvolávajícím emoce, směřoval debaty k podstatě problému a dal prostor pro otázky, názory i argumenty různých stran. Účastníci diskutovali o možných překážkách při zakládání svazkových škol, jako je související administrativní náročnost takového procesu, obavy z centralizace a ztráty možnosti ovlivňovat konkrétní školu či z nedůvěry občanů obce k takové formě meziobecní spolupráce. Přítomní ředitelé a zřizovatelé již existujících svazkových škol či velkých školských subjektů s mnoha sty dětí a žáků na mnoha odloučených pracovištích otevřeně popisovali překážky a úskalí, se kterými se potýkali, jak při samotném zakládání, tak i za provozu, ale sdíleli také své pozitivní zkušenosti se svazkováním či spojením ředitelství pod jeden subjekt. Koncentrace nepedagogických agend pod jedno ředitelství, možnost zaměstnat odborníky na provoz, ekonomiku i IT služby, zastupitelnost, když někdo onemocní, ekonomické úspory, ale zejména odbřemenění klíčových pedagogických pracovníků, kteří jsou odpovědní za vzdělávací proces. Pro kvalitu vzdělávání  je důležité, aby pedagogičtí lídři nemuseli vyplňovat tabulky a řešit každodenní provozní záležitosti, ale mohli se věnovat rozvoji učitelů, kvalitě výuky, zavádění moderních metod a společnému hledání těch nejefektivnějších forem učení pro každé dítě.

Klíčové poznatky, které na konferenci zazněly:

Efektivní správa a sdílení zdrojů: Svazkové školy a spojená ředitelství umožňují obcím 
a školám společně využívat finanční prostředky, personální kapacity, zázemí i materiální vybavení. Díky profesionalizaci managementu i zastupitelnosti klíčových pozic vytváří takové školy prokazatelně více prostoru pro rozvoj kvalitní pedagogické práce a mohou nabídnout lepší podmínky pro pedagogy i žáky, což přispívá ke zvýšení kvality výuky.

Posílení regionální spolupráce: Vytváření školních svazků podporuje úzkou spolupráci mezi obcemi a školami v rámci jednoho regionu. Tato spolupráce zlepšuje organizaci školství a napomáhá k lepší dostupnosti vzdělávání i v odlehlých částech České republiky a zejména pomáhá snižovat velké kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými školami a snižovat tak nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání, které jsou pro náš vzdělávací systém bohužel typické.

Kvalita vzdělávání na prvním místě: Větší školy s větším počtem zaměstnanců a žáků jsou schopny lépe vytvářet podmínky pro kvalitní výuku, zaměstnat kvalifikované učitele i třeba speciální pedagogy a školní psychology, zapojovat školu do projektů, a také zajišťovat srovnatelnou kvalitu vzdělávání na všech odloučených pracovištích.

Konference vytvořila prostor pro klíčová data a informaci, diskusi těch, kterých se téma nejvíce týká, a sdílení naprosto praktických zkušeností, které je pro každodenní praxi samospráv velmi důležité. 


Hlavní řečníci konference

Mgr. Jaromír Beran zástupce vrchního ředitele sekce vzdělávání a mládeže MŠMT – Rozdrobené české školství

Mgr. Tomáš Zatloukal, MBA, LL.M., MSc | ústřední školní inspektor České školní inspekce – Vztah velikosti školy a kvality vzdělávání

Prof. Ing. Jakub Fischer, Ph.D. | děkan Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické – Spojování škol: potenciální úspory z rozsahu a dopad na snížení administrativní zátěže


Krajské workshopy pro zřizovatele

Na konferenci navazují workshopy pro zřizovatele po celé ČR, na kterých se budeme společně tématům svazkování a spojovaní škol pod jedno ředitelství věnovat perspektivou konkrétních regionů. Pokud se chcete workshopu zúčastnit a neobdrželi jste pozvánku, kontaktujte krajského vedoucího středního článku ve vašem kraji – https://www.edu.cz/pro-vedeni-skoly/ips-stredni-clanek-podpory/kontakty-stredni-clanek/.

Plzeňský kraj4.11.2024Plzeň
Pardubický kraj5.11.2024Pardubice
Olomoucký kraj13.11.2024Olomouc
Jihomoravský kraj18.11.2024Brno
Zlínský kraj19.11.2024Zlín
Karlovarský kraj21.11.2024Karlovy Vary
Jihočeský kraj25.11.2024České Budějovice
Moravskoslezský kraj26.11.2024Ostrava
Královéhradecký kraj27.11.2024Hradec Králové
Kraj Vysočina2.12.2024Jihlava
Ústecký kraj3.12.2024Ústí nad Labem
Liberecký kraj4.12.2024Liberec
Středočeský kraj a Praha10.12.2024Praha

Brožura ke stažení

Zdroj: edu.cz