Pilotní ověřování se zaměří na tři typy modelových ŠVP – předmětový, integrovaný a tematický. Zatímco předmětový model kopíruje tradiční strukturu výuky podle oborů RVP, integrovaný model kombinuje více vzdělávacích oborů do společných předmětů a tematický přístup nahrazuje předměty výukou postavenou na nadoborových tématech. Každý z těchto přístupů má poskytnout školám jiný typ inspirace a nástroje pro tvorbu vlastního školního vzdělávacího programu.
„Zkušenosti škol s tvorbou vlastních vzdělávacích programů podle modelových návrhů nám poskytnou cenné poznatky. Na jejich základě budeme moci nabídnout školám ještě srozumitelnější, praktičtější a inspirativnější materiály,“ říká Mikuláš Bek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.
Do ověřování bude vybráno až 100 škol, které se mohou přihlásit prostřednictvím datové schránky MŠMT do 25. dubna 2025. Vybrané školy budou zařazeny tak, aby byla zajištěna co největší pestrost – z hlediska velikosti, zaměření i regionálního rozložení.
Přihlášení je možné prostřednictvím formuláře dostupného na webu: Vyhlášení pilotního ověřování modelových školních vzdělávacích programů pro ZŠ.
Zúčastněné školy získají metodickou podporu. V rámci projektu OP JAK „Podpora kurikulární práce škol“ jim bude poskytnuto vzdělávání v rozsahu minimálně 24 hodin, odborné konzultace a možnost sdílení zkušeností s dalšími školami. Ověřování proběhne bezplatně, s důrazem na praktickou pomoc školním týmům při tvorbě vlastního ŠVP.
Výstupy pilotního ověřování poslouží k dalšímu zpřesnění návrhů modelových ŠVP. Mimo jiné vznikne metodické doporučení „Jak pracovat s modelovými ŠVP“ a vybrané školní programy budou zveřejněny jako ukázkové příklady dobré praxe. Cílem celého procesu je podpořit školy v tom, aby byly dobře připraveny na výuku podle revidovaného RVP, která bude povinná od září 2027.
Zdroj: MŠMT ČR