Úvodní část zasedání byla věnována aktuálnímu stavu OP JAK. Byly shrnuty informace o vyhlášených výzvách, chystaných výzvách a stavu čerpání evropských dotací. OP JAK dosud vyhlásil 35 výzev (z toho 6 šablonových) zaměřených na podporu kvalitního vzdělávání a inovativního výzkumu v České republice. Pro letošní rok je naplánováno vyhlásit dalších 8 výzev. Zájem o podporu je značný, bylo zaregistrováno 12 494 žádostí, z nichž 11 465 bylo schváleno. Díky OP JAK se již realizuje více než 9 600 projektů s celkovou finanční podporou 55 miliard korun.
Monitorovací výbor OP JAK schválil Zprávu o výsledcích přezkumu OP JAK v polovině programového období 2021–2027, čímž stvrdil úspěšný postup implementace programu. Ta se promítla do revize Programového dokumentu OP JAK, v níž došlo mj. k realokaci prostředků do Priority 1 z IROP+, které zajistí realizaci dalších výzkumných výzev v plánovaném rozsahu. Výbor dále schválil předložený Evaluační plán OP JAK.
OP JAK v březnu vyhlásí dvě nové výzvy. V rámci Priority 1 bude vyhlášena výzva Individuální projekty systémové – Výzkum a vývoj II za 50 milionů korun. Cílem výzvy je prostřednictvím individuálního projektu systémového podpořit návazný rozvoj řízení a implementace Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR 2021–2027 na národní úrovni (Národní RIS3 strategie).
Druhá březnová výzva spadá pod Prioritu 2 Vzdělávání a cílí na podporu poradenského systému. S alokací 500 milionů korun posílí metodické vedení pracovníků školních poradenských pracovišť prostřednictvím poskytnutí metodické podpory ze strany pedagogicko-psychologických poraden a tím přispěje ke sjednocení a zkvalitnění postupů práce školních speciálních pedagogů a školních psychologů a dalších členů školního poradenského pracoviště v oblasti diagnostiky speciálně vzdělávacích potřeb a zlepšení koordinace aktivit péče o děti a žáky s náročným chováním. Výzva si klade za cíl i zřídit celostátní síť mobilních týmů duševního zdraví pro podporu škol při práci s dětmi a žáky s psychickými problémy, náročným chováním, speciálními vzdělávacími potřebami a ze sociálně či ekonomicky znevýhodněného prostředí prostřednictvím středisek výchovné péče.
Poslední část jednání byla vyhrazena Individuálním projektům systémovým. Ministerstvo průmyslu a obchodu prezentovalo svůj projekt Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3 strategie 2023+, jehož cílem je podpořit implementaci a řízení Národní RIS3 strategie tak, aby rozvíjela silné stránky VaVaI systému na národní i regionální úrovni, reagovala na nové výzvy vyplývající z procesu objevování podnikatelských příležitostí, posilovala průmyslovou transformaci a digitalizaci a rozvíjela meziregionální a mezinárodní spolupráci.
Příští zasedání MV OP JAK je plánováno na 2. června 2025. Informace o MV OP JAK a zápisy z jednání jsou k dispozici na webových stránkách OPJAK.cz v sekci Dokumenty – Monitorovací výbor OP JAK.
Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK) je víceletým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v jehož rámci je možné v programovém období 2021–2027 využít finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie. Celková finanční alokace je 84 miliard Kč, přičemž 41 miliard je určených na podporu výzkumu a vývoje, 17 miliard na podporu vysokých škol a 26 miliard na regionální školství.
Kontaktní údaje
Operační program Jan Amos Komenský
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF
Kontaktní adresa:
Harfa Office Park, Českomoravská 2420/15, Praha 9
Doručovací adresa:
Karmelitská 529/5, 118 12 Praha 1
Kontaktní e-mail: opjak@msmt.gov.cz
Internetové stránky:
OPJAK.cz
MSMT.gov.cz
Facebookový profil:
facebook.com/opjak.msmt
Zdroj: OP JAK