Podle výsledků různých průzkumů vozí každé čtvrté dítě rodiče do školy autem, každé šesté dítě přitom trpí obezitou. Osmý ročník celorepublikové výzvy z názvem Pěšky do školy, který se koná v rámci Evropského týdne mobility ve dnech 16. – 20. září 2024, má ambici pomoct tuto situaci změnit. Registrace škol do této výzvy je nyní otevřena prostřednictvím www.peskydoskoly.cz.
„Aktivní formy dopravy, tedy například právě cesty do a ze školy, patří mezi jeden z pilířů národní koncepce podpory pohybu dětí. Pravidelný a aktivní pohyb je pro zdravý a spokojený život dětí a mladých lidí naprosto zásadní. Chůze patří mezi ty nejpřirozenější pohybové aktivity, proto je moc dobře, když se školy snaží děti a žáky motivovat k tomu, aby se do školy a ze školy dostávali v maximální možné míře pěšky,“ říká státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys s tím, že právě výzva Pěšky do školy může být velmi vhodnou příležitostí, jak s podporou aktivních způsobů dopravy na úrovni školy začít.
Školy mají o výzvu, která jim může pomoci děti rozpohybovat, stále větší zájem. „Těší nás, že počet zapojených škol rok od roku stoupá, a zatímco před osmi lety to byly pouhé tři školy, loni jich už bylo 439 z celkem 270 obcí z celé České republiky. Šlo tedy přibližně o sto tisíc dětí,“ říká koordinátorka projektu Marie Čiverná z organizace Pěšky městem.
Do výzvy se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Děti a žáci mají možnost vyrazit pěšky, na koloběžce nebo na kole. Pokud bydlí dál od školy, mohou přijet autobusem či tramvají a zbytek cesty dojít. V případě dopravy autem stačí, když rodiče zaparkují v docházkové vzdálenosti, nikoli až přímo u školy. Protože i deset minut chůze dokáže nastartovat dětský mozek, vyplavit endorfiny a připravit je na učení. Navíc se tím eliminují ranní dopravní zácpy před školou a snižují se tak možná bezpečnostní rizika.
Samozřejmě je potřeba zohledňovat místní podmínky a bezpečnostní i dopravní souvislosti. Ani v místech, kde by aktivnější formy dopravy do školy bylo možné praktikovat, k nim však často nejsou děti a jejich rodiny vybízeny.
Aby se posílil pozitivní zážitek dětí, pořádají školy v rámci pěšího týdne různé doprovodné aktivity, jako jsou happeningy, procházky, průvody, dopravní průzkumy apod. Školy budou mít k dispozici také webovou aplikaci, v níž budou zaregistrované třídy v reálném čase vidět, jak jsou na tom. Součástí výzvy je také soutěž, v niž se hodnotí jak počet aktivních cest, tak i různé doprovodné aktivity. Cílem výzvy ovšem není jednorázové sbírání kilometrů, ale spíše podpora dlouhodobé změny životního stylu.
Další informace na www.peskydoskoly.cz.
Zdroj: MŠMT