24. 10. 2023

Urban festival SOUTH ROCKS STRAKONICE oslavil 10 let

Ve dnech 6. – 8.10.2023 proběh jubilejní 10. ročník strakonického mezinárodního urban festivalu South Rocks. Základy festivalu jsou položené na soutěži v Break Dance, správněji v Breakingu, ale za dobu svého působení se přirozeně vyvinul v komplexní událost plnou tance, pohybu, hudby, umění a společných komunitních aktivit. Festival i letos tradičně pořádal Dům dětí a mládeže Strakonice ve spolupráci s taneční skupinou Somebody Else.

V pátek večer 6.10. proběhla tzv. warm up party v hradním sklípku, kde se představili DJs ze Strakonic, New Yorku a Paříže. Tento doprovodný program navštívilo 150 návštěvníků. V sobotu pak následoval hlavní festivalový den v budově DDM Strakonice a na přilehlém parkovišti. Dopoledne proběhla dětská soutěž v Breakingu s názvem South Rocks Kidz battle. Tu nakonec zaslouženě vyhrál bboy Sinai, který pochází z Chorvatska, ale dlouhodobě žije v České republice. O hudební doprovod se postaral DJ Slowz z Vietnamu a do poroty zasedl Diego Garcia z New Yorku. Skvělou atmosféru soutěže si užilo 35 tanečníků a bezmála 100 diváků. Hlavní venkovní program pro veřejnost probíhal celé odpoledne na parkovišti před budovou DDM Strakonice. Zde nechyběla tradiční grafiti show – malování sprejem na „ekopanely“ a tvorba street artových uměleckých obrazů či lokální soutěž ve skateboardingu. Návštěvníci mohli navštívit workshop počítačové animace a vyzkoušet si, jak rozpohybovat statické obrázky, stánek s jednorázovým tetováním pro děti a dospělé, využít služeb pouliční kavárny, čajovny, grilovaných pokrmů a dalšího občerstvení. K prodeji bylo speciální street wear oblečení, merchandise festivalu a také vzácné vinylové desky. Hudební doprovod zajistili profesionální DJs a také živá kapela.

V multifunkčním sále DDM Strakonice odpoledne proběhl workshop se zkušenou tanečníci z Dánska, zaměřený na taneční rytmus a vnímání hudby. Následovala hlavní soutěž v Breakingu. Tu po 3hodinové bitvě zaslouženě vyhrál domácí Tadeáš Ehrlich. Do poroty zasedl Diego Garcia z NY, kde Breaking i hip hopová kultura vznikly. O hudební produkci se Postarali DJs z Francie, Španělska, Dánska a Vietnamu. Závěr programu patřil speciální exhibici, kde se utkal tým organizátorů proti všem dalším tanečníkům. Jedná se o speciální rituál, který se v poslední době stal hřebem události. Následoval společný přípitek na počest deseti let festivalu a hudební rap koncert, kde vystoupili lokální interpreti a také pražský rapper Hyny the kid. O závěrečnou afterparty se postarali DJs Cou a Jeffology.

Program 10. ročníku festivalu přilákal téměř 800 návštěvníků, děkujeme Jihočeskému kraji, městu Strakonice a dalším partnerům za přízeň a finanční podporu.

Za DDM Strakonice, Adam Vondřička a Lukáš Schovanec