10. 10. 2023

Gymnazisti z Krumlova se na šumavském Trojmezí sešli s vrstevníky od sousedů

Náročný výšlap, avšak zážitek, na který se nezapomíná. Žáci Gymnázia Český Krumlov vyrazili v úterý 26. září na šumavské Trojmezí. Cílem bylo setkání s vrstevníky z Klatov, Rohrbachu a Untergriesbachu, a to přímo na hranici tří států. Hromadně touto akcí oslavili tradiční Evropský den jazyků.

„Posláním turistického výšlapu bylo vzájemné poznání a porozumění. Kde jinde by se symbolicky měli setkat mladí lidé ze tří sousedních zemí než přímo na samotném Trojmezí. Mělo to úžasnou atmosféru. Ze začátku byla cítit ostýchavost, možná lehká nervozita, ale nakonec si k sobě účastníci cestu našli a věřím, že díky této akci vznikla nová přátelství,“ uvádí za organizátory Denisa Hocke ze střediska EUROPE DIRECT České Budějovice.

Nová přátelství potvrdili i samotní žáci, kteří si mezi sebou mnohdy měnili kontakty. Důležité v tomto byly poznávací workshopy (pod taktovkou organizace Tandem), za kterými se všichni společně po poledni vydali na Třístoličník. Zhruba 120 účastníků se rozdělilo na čtyři skupinky, v nichž zábavnou formou testovali své jazykové schopnosti a sociální interakce. Není třeba dodávat, že u toho zažili spoustu legrace.

„Dovolím si říct, že celá akce dopadla dokonce nad očekávání. Byla moc fajn, milá, pohodová a obohacující. Všichni jsme si ji užili na maximum, na čemž mělo velký podíl i úžasné počasí. Všechny ty výhledy braly dech, vůbec se nedivím, že jsme několikrát zaslechli, že se sem budou muset někteří účastníci vrátit,“ dodává Denisa Hocke.

Nadšení z jedinečně pojatých oslav Evropského dne jazyků potvrdili i studenti Gymnázia Český Krumlov. Zajímavé shledání to bylo bezesporu také pro učitele a další aktéry. Perličkou pak je, že setkání středoškoláků vzbudilo pozornost i turistů, kteří se kolikrát na cestě neostýchali zeptat, co je posláním akce, přičemž aktivitu hodnotili kladně. Na závěr dodejme, že na Trojmezí vyrazili českokrumlovští gymnazisté z německé strany.

Akci organizovaly střediska EUROPE DIRECT České Budějovice, EUROPE DIRECT Klatovy, EUROPE DIRECT Freyung, EUROPE DIRECT Oberösterreich a Evropská komise v ČR.

Václav Votruba pro Europe Direct České Budějovice