Největší podíl elektronických přihlášek podali uchazeči v Praze (85 %) a nejmenší v Ústeckém kraji (70 %).
V případě uchazečů z Prahy využilo práva podat si všechny tři přihlášky 81 % z nich, naopak v případě uchazečů z Královéhradecké kraje to bylo jen 66 % a téměř 20 % tamních uchazečů si podalo jen jednu přihlášku.
Při porovnání místa trvalého bydliště uchazeče a sídla školy si zhruba v 90 % případů uchazeči podali přihlášky do oborů v tom samém kraji, kde mají trvalé bydliště.
V Praze v souhrnu pocházelo cca 59 % všech přihlášek podaných na zdejší střední školy (pro denní formu studia, bez nástaveb, oborů vyššího odborného vzdělání v konzervatoři a víceletých gymnázií) od uchazečů, kteří mají trvalé bydliště přímo v hlavním městě Praha. Dalších 13 % přihlášek bylo od uchazečů z okresu Praha-západ a 10 % od uchazečů z okresu Praha-východ.
V Brně v souhrnu pocházelo jen cca 47 % všech přihlášek podaných na zdejší střední školy (pro denní formu studia, bez nástaveb, oborů vyššího odborného vzdělání v konzervatoři a víceletých gymnázií) od uchazečů, kteří mají trvalé bydliště přímo v Brně. Dalších 27 % přihlášek bylo od uchazečů z okresu Brno-venkov a 6 % od uchazečů z okresu Vyškov.
Většina uchazečů se hlásí na střední školu přímo ze základní školy. Pokud pomineme víceletá gymnázia, pak největší podíl přihlášek na 4letá gymnázia byl podán od uchazečů ze základních škol (93 %). Do oborů bez výučního listu a bez maturity a také na obory vyššího odborného vzdělání v konzervatoři byla zhruba čtvrtina přihlášek podána uchazeči, kteří mají dokončené základní vzdělání a hlásí se ze střední školy.
Celá analýza je k dispozici zde.
Zdroj: MŠMT