19. 01. 2024

MŠMT usnadní uplatnění absolventů v CERN

Absolventi českých vysokých i středních škol mají nově větší šanci uspět ve výběrových řízeních do Absolventských programů v  Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN).  Umožňuje to nový program spolupráce mezi MŠMT a CERN, který podepsala vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Radka Wildová.

Nový program spolupráce mezi MŠMT a Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) bude realizován v rámci programu stáží pro absolventy CERN. Vybraní uchazeči mohou strávit v CERN až 3 roky prací na projektech v oblasti částicové fyziky nebo se podílet na vývojových projektech v široké oblasti aplikovaných, inženýrských a technických oborů, částečně také administrativních.

Do programu se mohou hlásit absolventi a studenti českých vysokých či středních škol před dokončením studia, například v oborech, jakými jsou aplikovaná fyzika, IT, strojírenství, elektronika, robotika, matematika a podobně. Program nabízí příležitosti také pro absolventy takzvaných „administrativních oborů“, jakými jsou finance, mezinárodní vztahy, právo, logistika apod.

Program je rozdělen do tří podprogramů:

  • ORIGIN / Early Career Professionals programme – program pro absolventy s maximálně 2 roky praxe od dokončení studia, a to jak odborných škol, tak absolventů bakalářského či magisterské stupně studia. Další termíny pro podání přihlášek budou 14. dubna 2024, 7. července 2024 a 17. října 2024.
  • QUEST / Experienced Projects Graduates – program pro zkušené absolventy, čili absolventy magisterských oborů s 2 až 6 lety praxe od skončení studia či absolventy doktorandského studia s až 3 lety relevantní praxe. Přihlášky je možné podávat na průběžně vypisované pozice.
  • RESEARCH Fellowships pro absolventy doktorského stupně studia s praxí do 6 let. Další termíny pro podání přihlášek jsou 4. března 2024 a 2. září 2024. 

CERN akceptuje také přihlášky studentů, kteří své studium právě dokončují. Stáže jsou ze strany CERN placené ve výši od 4 500 CHF měsíčně. Více informací o výběrovém řízení v CERN je k dispozici zde. Termíny pro získání doporučení od MŠMT budou upřesněny.

Studenti českých vysokých škol mohou i nadále podávat přihlášky do Studentských programů CERN s podporou MŠMT.

Více informací naleznete na webových stránkách CERN v odkazech výše, případně kontaktujte Ondřeje Nováka z odboru výzkumu a vývoje MŠMT: ondrej.novak@msmt.cz.

Zdroj: MŠMT ČR